top of page

KOSZYK

Szukaj

Jak dbać o rower? Praktyczne porady

Zaktualizowano: 24 maj 2021

Bez względu na to czy rower to Twój główny środek transportu czy aktywność wykonywana raz na jakiś czas, warto wiedzieć, że konserwacja roweru jest bardzo istotną kwestią. Częsty przegląd roweru zapewni sprawność sprzętu i bezpieczeństwo podczas jazdy. Poznajcie praktyczne porady, jak dbać o rower.

Czyszczenie roweru


Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu tylko o estetykę roweru. Chociaż czysty i lśniący rower to duma dla jego posiadacza, to przede wszystkim bezpieczny rower. Dlaczego?

Otóż, na dobrze oczyszczonym rowerze łatwiej jest zauważyć jego niedoskonałości, pęknięcia, odpryski, dziury. Dodatkowo, przy dobrze wypielęgnowanym rowerze, sprawniej pracują jego poszczególne części. Przykładowo, jeśli Twój rower miał styczność m.in. z błotem. Przede wszystkim zajmij się tym jak najszybciej po powrocie do domu. Im świeższe zabrudzenia, tym łatwiej będzie je usunąć.


Jak myć rower?

  • Nie zaleca się mycia środkami pod ciśnieniem, ponieważ ciśnienie tłoczy wodę do uszczelnionych łożysk i może powodować rdzewienie.

  • W przypadku silnego zabrudzenia olejami, smarami lub smołą, powinno używać się środka czyszczącego z dodatkiem rozpuszczalnika tzw. „odtłuszczacza”.

  • Do czyszczenia łańcucha rowerowego istnieją również środki, specjalnie stworzone do odtłuszczania smarów łańcuchowych.

  • Po każdorazowym użytkowaniu roweru w czasie sezonu zimowego /wpływ soli/ należy dokładnie wyczyścić i zastosować środek antykorozyjny.


Konserwacja oraz smarowanie roweru


Aby jazda rowerem była wygodna i bezpieczna oraz przyjemna, warto pamiętać o nasmarowaniu poszczególnych elementów roweru tj.: przerzutki rowerowe, łańcuch, linki, łożyska, amortyzator, piasty, suport oraz szczęki hamulców.


Jak smarować rower?

  • Zacznij od łańcucha. Na każde ogniwo należy nanieść po jednej kropli specjalnego oleju. Uważaj, by nie zabrudzić przy tym bocznych blaszek łańcucha.

  • Drugie w kolejności są przerzutki rowerowe. Smar nanosi się na przeguby, łożyska kółeczek i sprężyny przerzutek. Po zaaplikowaniu smaru należy kilkakrotnie zmienić ustawienie przerzutek, by rozprowadzić substancję po wszystkich wymagających tego miejscach.

  • Linki w rowerze wymagają smarowania, jeśli pracują z oporem. Smaruje się je od wewnątrz przeznaczonym do tego smarem. Podobnie rzecz ma się w przypadku łożysk kierownicy. Smarowanie wymagane jest po każdych 2 tys. km przebiegu oraz w sytuacji, gdy łożyska ciężko chodzą.

  • Następnie sprawdzić należy hamulce. Gdy po ich zwolnieniu wracają do pierwotnego położenia z oporem, należy odkręcić szczękę z osi i nałożyć na nią stały smar. Uwaga! W przypadku hamulców należy unikać kontaktu smaru z klockami hamulcowymi oraz powierzchnią cierną na obręczach kół. Może to spowodować zmniejszenie skuteczności hamowania i narazić Cię na niebezpieczeństwo.

  • Piasty kół oraz suport posmaruj w przypadku, gdy posiadają one klasyczne kulkowe łożyska. W amortyzatorze smarowania wymagają ramiona (golenie). Jeśli amortyzator posiada ochraniacze, należy je zdjąć, a olej nałożyć w okolicach uszczelki. Wystarczą 2-3 kropelki preparatu z dodatkiem teflonu.

Konserwacja roweru również należy do bardzo ważnych elementów dbania o sprzęt rowerowy. A łańcuch to jeden z ważniejszych z jego elementów mechanicznych. To na nim gromadzi się podczas jazdy mnóstwo kurzu, piasku i błota, a wyczyścić jest go zdecydowanie trudniej niż choćby opony.


Jak konserwować rower?

  • Na początek ustal, czy łańcuch ma sworzeń czy spinkę. Łańcuch ze sworzniem można rozkuć w dowolnym miejscu. Będzie do tego potrzebne proste narzędzie, jakim jest skuwacz do łańcucha. Za pomocą skuwacza (inaczej zwanego wyciskaczem lub imadełkiem do łańcucha) wypchniesz sworzeń łączący dwa ogniwa łańcucha i w ten sposób rozdzielisz pętlę. Pamiętaj, żeby nie używać ponownie tego samego sworznia. Raz rozkuty łańcuch powinno połączyć się przy użyciu specjalnej spinki.

  • W łańcuchu ze spinką wystarczy rozpiąć spinkę – do tego celu posłużą Ci specjalne szczypce do łańcucha. Nieco trudniejsze jest użycie kombinerek. Chwyć nimi ogniwo po przekątnej i ściśnij - to powinno wystarczyć.

  • Zdemontowany łańcuch możesz teraz dokładnie umyć. Najprościej będzie go odtłuścić np. w benzynie ekstrakcyjnej lub specjalnym preparacie. Wystarczy włożyć łańcuch do słoika wypełnionego płynem na kilka godzin, a bardzo dokładne wyczyszczenie gwarantowane. Wskazówka! Ważne, aby naczynie, którego używasz posiadało szeroki otwór. Dzięki temu łatwiej wyjmiesz łańcuch po czyszczeniu bez konieczności zniszczenia pojemnika. Pamiętaj, że elementem konserwacji łańcucha rowerowego jest także jego każdorazowe wycieranie z wody po jeździe w deszczu. Uchronisz go w ten sposób przed rdzewieniem.

  • Po umyciu można go ponownie założyć i zająć się smarowaniem (pisaliśmy o tym wyżej). Pamiętaj, że im mniej smaru użyjesz, tym lepiej – łańcuch będzie się wówczas brudził znacznie wolniej.


Natomiast jeśli czynności wymienione powyżej są dla Was zbyt skomplikowane lub zwyczajnie nie macie czasu dla takich działań warto wtedy oddać sprzęt na przegląd do profesjonalistów, którzy szybko i fachowo przeprowadzą serwis rowerowy, a także w razie potrzeby wymiany i naprawy poszczególnych części rowerowych.


Jak odpowiednio napompować opony rowerowe?


Może dla wielu z Was ten punkt wydawać się oczywisty lub banalny, ale uwierzcie, że czasem o tym zapominamy. A warto wspomnieć, że bez sprawnych opon nigdzie nie ruszymy, a tym samym nasza podróż rowerowa zakończy się fiaskiem.

Przed każdą aktywnością dokładnie sprawdź swoje opony roweru, czy są one odpowiednio napompowane oraz czy nie mają w sobie dziurek lub przebić.

Dodatkowo, warto zmieniać co jakiś czas opony, ponieważ przy dużej ilości jazdy na rowerze mogą one z czasem tracić swoją grubość oraz sprężystość.


Serwisowanie roweru co sezon jest bardzo ważną czynnością, którą należy wykonywać systematycznie, aby zachować dobry stan techniczny naszego roweru. Zapraszamy również do przeczytania artykułu o tym jak przygotować rower do sezonu, a także jak zaoszczędzić na nowym sprzęcie wybierając okleiny rowerowe.



Коментари


Rowerkower | Profesjonalne wsparcie | Usługi oklejania rowerów | Serwis rowerowy

bottom of page