Jak ubrać się wiosną na rower ?
- Rower WSB
- 28 mar 2021
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 31 mar 2021
Od kilku dni mamy już wiosnę ale pogoda często jest zdradziecka. W ciągu kilku godzin może się zmienić o 180 stopni. Jadąc w trasę warto odpowiednio się do niej wcześniej przygotować i zabezpieczyć przed różnymi ewentualnościami. Nawet jeśli nie spodziewamy się deszczu czy zmian temperatury.

Czy wiecie jak się ubrać o tej porze na rower ? Dobrać optymalny ubiór do zmiennych warunków to niemałe wyzwanie. Oto co powinno znaleźć się w naszej rowerowej garderobie:
1. Kurtka i bluza

Najlepiej przejściowa lub wiatrówka. Nie powinna być ona za ciepła, ale za to wiatroszczelna oraz dobrze oddychająca. Wybór odpowiedniej kurtki nie należy do najłatwiejszych, więc najlepiej pójść do sklepu obejrzeć, przymierzyć i sprawdzić, czy spełnia nasze wymaganiom. Przy niższych temperaturach najlepiej założyć kurtkę z windstopperem. Przejściowa kurtka najlepiej się sprawdzi gdy temperatura na dworze wzrośnie do 5 – 10 stopni. Na suche i mniej wietrzne dni wybierzcie kolarskie bluzy. Idealnie sprawdzą się one w temperaturze około 10 stopni Celsjusza. Bluzy są zazwyczaj lekko ocieplone, co pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę w mniej wietrzne dni bez potrzeby zakładania ciepłej kurtki. Trzeba jednak pamiętać, że każda bluza może szybko namoknąć. Nie tylko za sprawą deszczu, ale i potu.
2. Bezrękawnik i koszulka

Na bluzę zawsze możemy nałożyć bezrękawnik i lekko rozpiąć ale jeżeli temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza to wybierzmy zestaw: koszulkę termoaktywną lub koszulkę kolarską oraz bezrękawnik.
3. Peleryna przeciwdeszczowa

Dodatkowo zawsze warto zabrać pelerynę przeciwdeszczową. Ochroni nas ona także przed wiatrem podczas długich zjazdów. Sam bezrękawnik i koszulka nie stanowią dużej ochrony przed zimnem. W tym wypadku po raz kolejny warto pochylić się nad bielizną termo. Na niższą temperaturę warto wybrać długie koszulki termoaktywne.
4. Rękawiczki

Warto zaopatrzyć się w przejściowe rękawiczki. Temperatury w okolicach 10 stopni nie należą do najłatwiejszych dla naszych dłoni. W celu uniknięcia dyskomfortu i w konsekwencji szybszego powrotu do domu powinniśmy szukać rękawiczek z długimi palcami, posiadających lekkie ocieplenie. Dobre rękawiczki rowerowe powinny jednak chronić nie tylko przed zimnem, ale też otarciami i zapewniać pewny chwyt kierownicy dzięki specjalnej warstwie po wewnętrznej stronie dłoni. Warto też zadbać o to, by rękawiczki na wiosnę posiadały dobrą warstwę wiatroszczelną i izolacyjną
5. Czapka

Podczas zimniejszych dni warto pomyśleć także o dobrym nakryciu głowy. Zwykła czapeczka kolarska lub bandamka czy chusta może być niewystarczająca. Obowiązkowo w swojej garderobie warto mieć cienką czapkę z nakryciem uszów. Założymy ją kiedy pogoda nie będzie sprzyjająca. Wspomnianą chustę z powodzeniem wykorzystasz też jako szalik – osłonięcie szyi przed wiatrem pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, a jednocześnie zapobiega wyziębieniu mięśni i bolesnej sztywności karku.
Podsumowując wiosna to wspaniała pora roku i spędźmy ją aktywnie. Aby każda wycieczka rowerowa była udana, a rezultaty treningów jak najlepsze, trzeba odpowiednio przygotować się do jazdy nie tylko pod kątem kontroli sprzętu, ale również dostosowania ubioru. Dzięki temu unikniemy dyskomfortu, a przede wszystkim niepotrzebnych dolegliwości, które mogłyby uniemożliwić nam jazdę na rowerze.
Comments